Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta

Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta - Wojciech Mackiewicz | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Wojciech Mackiewicz
WYMIAR
12,13 MB
NAZWA PLIKU
Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta.pdf
ISBN
1856789427311

OPIS

Ciało i filozofia nie są biegunami zbytnio odległymi od siebie, ciało i polityka w niebezpieczny sposób mogą okazać się niemal jednym i tym samym. W czasach „płynnej nowoczesności” ciało jawi się jako byt paradoksalny: stanowi zarazem źródło i cel zabiegów politycznych. Ciało jako źródło to energia spożytkowana na pracę, natomiast ciało jako cel to matryca, na której zapisują się wypracowane zmiany. Być może zatem powinniśmy uciąć wszelkie spory i wraz z Michelem de Certeau połączyć przeciwległe bieguny w jedno „ciało-władzę”? Kaźń Damiensa dokonuje się wciąż na nowo zgodnie z wyrażonym przez Foucaulta przesłaniem: „nie istnieje prawo, które by się nie zapisywało na ciele. […] Jest ono grawerowane na pergaminie wykonanym ze skóry swych podmiotów. Wyraża się w formie korpusu praw. Prawo czyni z ciała swą księgę”. […]Ciało jako projekt filozoficzny w szczególny sposób musi pozostawać dziełem otwartym. Można, a nawet trzeba je badać, klasyfikować, nazywać i teoretycznie przekształcać, z tym jednak zastrzeżeniem, że po ukończonej pracy nie może ono w żadnym wypadku przypominać otwartego trupa, roz-czytanej księgi czy roz-pisanego zadania. Nie jest to bowiem ani możliwe, ani konieczne. Ponowoczesne użycia ciała stwarzają doskonałą okazję do rzeczywistego i pełnego otwarcia na nową estetykę, którą my, współcześni, moglibyśmy przyjąć jako niepowtarzalną okazję do suwerennego wykreowania samych siebie. Nawet jeśli, mimo wszystko, akt ten zostanie przez innych pojęty jako gra polityczna, to niechaj i tak pozostanie. Wszak zdecydowanie lepsze to niż człowiek odcieleśniony, wyzuty z wstydliwej fizjologii i zastygły w „mądrych księgach”.

Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Tylko w Nokaut.pl galerie dane techniczne opinie ★ Filozofia ★ Tylko u nas ★ Najtaniej na rynku ★ Kup już teraz ★ Filozofia (od Metaontologia - Andrzej Biłat - ebook do Ciało i polityczność Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta) - porównaj zanim kupisz Książka Ciało i polityczność do kupienia na dobreksiazki.pl za jedyne 32,34 zł (Rabat 27%). Autor: Mackiewicz Wojciech, wydawnictwo: Universitas. Zobacz koniecznie filozofia, socjologia Ciało i polityczność.

Jej wymiary to 135x205. Tytuł: Ciało i polityczność Podtytuł: Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta Autor: Mackiewicz Wojciech Wydawnictwo: Universitas ISBN: 9788324231829 Języki: polski Rok wydania: 2018 Ilość stron: 564 Format: 13.5x20.5cm Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Waga: 0.655 kg Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta - Wojciech Mackiewicz - opis książki: Ciało i filozofia nie są biegunami zbytnio odległymi od siebie, ciało i polityka w niebezpieczny sposób mogą okazać się niemal jednym i tym samym. Ciało i polityczność Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta.

POWIĄZANE KSIĄŻKI