Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989

Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989 - Agata Szydłowska | Freeangle.org PDF, TXT, FB2. ePUB. MOBI. Książka została napisana w 2021 roku. Poszukaj książki freeangle.org.

INFORMACJA

AUTOR
Agata Szydłowska
WYMIAR
3,30 MB
NAZWA PLIKU
Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989.pdf
ISBN
6891662666216

OPIS

Na przykładzie różnych krojów pism autorka pokazuje, że typografia uwikłana jest w złożone procesy konstruowania i negocjowania tożsamości, ruchy emancypacyjne, nacjonalizmy, a także dyskusje o podłożu klasowym.Litery nie biorą się znikąd – ktoś je kiedyś zamówił, ktoś zaprojektował, ktoś wprowadził do obiegu, a następnie wielu innych stosowało do różnych celów. Im bardziej owe znaki są pozornie neutralne, tym bardziej zakamuflowana jest związana z nimi treść kulturowa. To, że na co dzień obcujemy z takim, a nie innym rodzajem pisma, nie jest wynikiem dziejowej konieczności, ewolucji czy kwestią wygody, lecz rezultatem procesów historycznych i kulturowych, jakie rozgrywały się w Europie – pisze autorka we wstępie.Szydłowska w przenikliwy sposób łączy ze sobą wiedzę z zakresu antropologii kultury, everyday life studies oraz historii dizajnu i typografii, by ukazać kulturowe mechanizmy kryjące się za pozornie niezauważalnymi, obojętnymi i apolitycznymi literami. Literami, z którymi do czynienia mamy wszyscy i wszędzie: w książkach, na plakatach, barowych szyldach czy tablicach z nazwami ulic.

Rok wydania: 2017 Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Kult TypoPolo pozwalał okazać przywiązanie do rodzimej formy... Agata Szydłowska, „Od solidarycy do TypoPolo.

Zobacz inne Nauki humanistyczne i społeczne, Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po 1989 roku / From solidaryca to TypoPolo.

POWIĄZANE KSIĄŻKI